top of page

Retro nedir ? Tasarımda Retro TarzRetro Nedir ?


Tasarımda Retro Tarz


Dekorasyon ve tasarım alanlarında birçok tarz mevcuttur. Peki bu tarzlardan sizin için en uygunu hangisi hiç düşündünüz mü? Retro, Modern, Country, Vintage, Bohem, Rustik gibi modadan , dekorasyona birçok alanda görebileceğiniz tarzlardan bugün ele alacağımız tarz retro.


Retro Nedir ?


Retro kelimesi söz konusu şeyin on beş veya yirmi yıl eskiye ait olduğu anlamına gelmektedir ve sözlüklerde yer alan en bilindik tanımı ise ‘Bilinçli olarak yakın geçmişin akımlarını ve modalarını türeten veya taklit eden tarz’ olarak geçer.

Sadece dekorasyon için değil tarz dediğimizde aklımıza gelebilecek her alanda retrodan söz etmek mümkündür 1990 ve öncesinin giyimleri, saç modelleri, mobilyaları gibi birçok unsur günümüzde retro kabul edilebilir.


Tasarımda Retro Tarz


Retro dekorasyon dediğimiz zaman yıllara meydan okumuş koltuktan sehpaya, perdeden halıya kadar bir çok materyalin temin edilerek veya varsa korunarak dekorasyonun içerisinde dengeli bir şekilde kullanılması, kullanılan malzemelerin bir zaman dilimini yansıtması ve gelişi güzel bir eski malzeme depolamaktan çok, daha işlevsel ve anlamlı olması doğru olacaktır. Bunun için eskiciden almış olduğunuz bir sehpayı temizleyip orta sehpası yapabilir, eski bir koltuğunuzu odanıza uygun şekilde tekrar kaplatabilirsiniz. Retro tasarımda malzemelerin canlı ve renkli olmasına dikkat edin.


Retro tasarımdan evi eski eşyalarla doldurmak veya her boşluğa nostaljik ürünler yerleştirmek anlaşılmamalıdır. Bunun yerine işlevsel ürünler kullanmanız, belirli bir zaman dilimini yansıtan ürünleri beraber kullanmanız, eski ve yeniyi beraber bir bütün halinde dengeli olarak ortaya koymanız daha güzel bir hava katacaktır. Tabi ki bunu yaparken ürünlerin ve renklerin birbirleri ile uyumu unutulmamalı.


Her şeye rağmen dekorasyonu yapılacak yerin sizin yeriniz olduğunu ve öncelikle sizin zevkinize uygun olması gerektiğini asla unutmayın, dekorasyonda tek tarzın da retro olmadığını bildiğimize göre kendi tarzınızı bulmak ve bir ismi olmasa bile sizin seveceğiniz tarzı oluşturmak için çaba harcayın. Yaşadığınız mekanların size ilham vermesi ve sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz alanlar olması, sizin beğeniyor olmanız işte unutulmaması gereken asıl nokta bu olsa gerek.

326 görüntüleme0 yorum

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page